Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Daewoo | EXCAVATOR | SOLAR 170W-III WHEEL, SOLAR 200W-III WHEEL, SOLAR 220LC-III, SOLAR 280LC-III, SOLAR 330-III, SOLAR 400LC-III | 2208-6011B |
| Daewoo | Wheel Loader | MEGA 300-III | 2208-6011B |
| Doosan | EXCAVATOR | DX230LC | 2208-6011B |
Product Specifications
| Compressor Type | V5 |
|---|---|
| Head Type | Pad |
| Oil Type | Pag 46 Oil |
| Clutch Diameter | 130.8mm, 5.15" |
| Voltage | 24 |
| Grooves | 2 |
| Belt Width | .5, 1/2" |
| Gauge Line | 29.21mm, 1.15" |
