Product Features
Heavy Duty Tooth Bar
The Heavy-Duty Tooth Bar from SMA is perfect for digging up compacted soils, sod, and gravel with your current bucket attachment!
It is very easy to install! Simply drill 2 holes in both sides of your bucket, bolt on the tooth bar, and your machine is ready for work.
- Cast Iron Tooth and Shank
- Bolt On design for easy removal
- Protects bucket's cutting edge
- Eliminate the need for two buckets
- Made in the USA!
Product Specifications
| Number of Teeth | 8 |
|---|---|
| UPC | 758351716391 |
| Brand | TISCO |
| Tooth / Shank Replacement | YA190 |
| Tooth Replacement | Y8002AC |
| Shank Replacement | YTB80002A |
| Pin Only | YRPH2A |
| Fits Bucket Width (Inside Dimension) | 66" to 66-3/8" |
| Bucket Width Range (Inside Dimension) | 60 Inch - 69 Inch |
| Interchange Numbers | 716391, Requires LTL Shipping |
