Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Telehandler | TH210 | 209-0043 |
| Gehl | Skidsteer | 7600, 7800, 7810E | 137838 |
| Terex | Skidsteer | PT100, PT50, PT60, PT70, PT80 | 0782-038 |
Product Specifications
| Compressor Type | TM-16HD |
|---|---|
| Head Type | Horizontal Pad Mount |
| Oil Type | R134 Pag Oil |
| Clutch Diameter | 135mm, 5.31" |
| Voltage | 12 |
| Grooves | 2 |
| Belt Width | 1/2" |
| Coil Position | N/A |
| Oil Quantity | 180cc, 6.08oz. |
| Gauge Line | 39.60mm |
