Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Bobcat | Skidsteer | S550, S570, S590, T550, T590 | 7023583, 7279629 |
Product Specifications
| Head Type | SW |
|---|---|
| Oil Type | R134 Pag Oil |
| Clutch Diameter | 120mm, 5" |
| Voltage | 12V |
| Grooves | 1 |
| Belt Width | 7/16", 12mm |
| Coil Position | N/A |
| Mounting Holes | 2.885 Between Ears |
| Oil Quantity | 135cc |
| Gauge Line | 23.1mm, 0.909" |
