Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| John Deere | Rotary Cutter | 609, 709, MX5, MX6, MX7 |
Product Features
Weasler Standard PTO Drive Shafts
Weasler PTO driveshafts are complete assemblies from tractor to implement. They are designed for intermittent or light-duty all-purpose use and meet the requirements of small farms and consumers.
Designed for all-purpose use - the MX Rotary Cutter shafts meet the requirements of small acreage farm users.
The metric product line offering of PTO drive shafts meets the power transmission needs of many applications.
- Design adjustability (cut-to-length) capabilities.
- Interchangeability to fit with most competitor models.
- Tri-lobe shaft profiles
- Includes Friction Clutch for Overload Protection
- Standard guard construction without Easy Lock allows assembly or removal with a screwdriver.
- Available with Standard bearing kits requiring regular lubrication.
Product Specifications
| Bondioli-Pavesi PTO Series | 5 |
|---|---|
| Clutch Torque Rating | 8,000 in*pounds |
| Compressed Overall Length | 58.5 Inch |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1.19 Inch / 30.20mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 3.13 Inch / 79.40mm |
| Driveshaft Application | Rotary Cutter |
| Driveshaft Implement End | 1-3/8" - 21 Spline Friction Clutch |
| PTO Product Category | Driveshaft |
| PTO Product Sub Category | Complete Drive Shaft |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Lock Type | Safety Slide Lock |
| Tractor Yoke Size | 1-3/8" 6 Spline |
| Brand | Weasler |
| Interchange Numbers | 14106558ST, AW30401, AW30402 |
