Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Behlin | Rotary Cutter | 80110080YEL |
| King Kutter | Rotary Cutter | L-72-60-P |
Product Features
Weasler Standard PTO Drive Shafts
Weasler PTO driveshafts are complete assemblies from tractor to implement. They are designed for intermittent or light-duty all-purpose use and meet the requirements of small farms and consumers.
The metric product line offering of PTO drive shafts meets the power transmission needs of many applications.
- Design adjustability (cut-to-length) capabilities.
- Interchangeability to fit with most competitor models.
- Tri-lobe shaft profiles
- Standard guard construction without Easy Lock allows assembly or removal with a screwdriver.
- Available with Standard bearing kits requiring regular lubrication.
Product Specifications
| Bondioli-Pavesi PTO Series | 5 |
|---|---|
| Weasler Brand Series | Standard |
| Compressed Overall Length | 42.00 Inches |
| Driveshaft Application | Rotary Cutter |
| Driveshaft Implement End | 1-1/2" Round Yoke |
| Implement Yoke Part Number | 802-6535 |
| PTO Product Category | Driveshaft |
| PTO Product Sub Category | Complete Drive Shaft |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Lock Type | Safety Slide Lock |
| Tractor Yoke Part Number | 101-6506 |
| Tractor Yoke Size | 1-3/8" 6 Spline |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1.19 Inch / 30.20mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 3.13 Inch / 79.40mm |
| Brand | Weasler |
