Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Case/IH | Excavator | 9010B, 9020B, 9030B, CX130, CX160, CX210, CX210N, CX240, CX290, CX330 | 165823A1, KHR3241 |
| Kobelco | Blade Runner | ED190LC, ED190LC-6E | LC91V00001F1, LC91V00002F2, LC91V00002F3 |
| Kobelco | Excavator | SK210LC, SK210LC-6E, SK250, SK250LC-6E, SK290LC, SK290LC-6E, SK330LC, SK330LC-6E, SK480LC | LC91V00001F1, LC91V00002F2, LC91V00002F3 |
| Link-Belt | Excavator | 3400 | KHR3241 |
Product Specifications
| Head Type | WM |
|---|---|
| Oil Type | Assembly |
| Clutch Diameter | 125mm, 5" |
| Grooves | 1 |
| Belt Width | 1/2", .50 |
| Coil Position | 12:00 |
| Voltage | 24 |
| Compressor Type | SD7H13 |
| Gauge Line | 49mm |
