Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Ford/New Holland | Backhoe | 550, 555, 555A, 555B, 655A | D8NN8005BA, D8NN8005BB, E8NN8005BB |
Product Specifications
| Core Height | 17 3/4" |
|---|---|
| Core Width | 18 1/4" |
| Core Thickness | 2" |
| Overall Height | 24" |
| Overall Width | 19" |
| Outlet Hose Size | 1 3/4" |
| Inlet Hose Size | 1 1/2" |
| Filler Neck Height | 4 7/8" |
| Number Of Rows | 3 |
| Oil Cooler | Yes |
