Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Kubota | Excavator | KX080-4 | RD829-42300 |
Product Specifications
| Core Height | 23 5/8" |
|---|---|
| Core Width | 20 7/8" |
| Core Thickness | 2 1/4" |
| Overall Height | 28 1/2" (29 1/2" w/ Pins) |
| Overall Width | 21 3/4" |
| Outlet Hose Size | 1 1/2" |
| Inlet Hose Size | 1 3/4" |
| Filler Neck Height | 32mm I.D. - 16mm Tall |
| Fins Per Inch | 13 U FIN |
| Number Of Rows | 2 - 1" Tubes |
| Radiator Type | Plastic/Aluminum |
| Additional Info | Mounting Points: Top - 9 7/8" Centers; Bottom - 10 1/2" Centers |
