Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Kobelco | EXCAVATOR | SK55SRX | PY05P00019F1 |
Product Specifications
| Core Height | 20 5/8" |
|---|---|
| Core Width | 17 5/8" |
| Core Thickness | 1 3/8" |
| Overall Height | 24 5/8" (25 1/2" w/ Pins) |
| Overall Width | 18 1/2" |
| Outlet Hose Size | 1 3/8" |
| Inlet Hose Size | 1 3/8" |
| Filler Neck Height | 43mm O.D., 32mm I.D. - 16mm Tall |
| Fins Per Inch | 13 V Fin |
| Number Of Rows | 2 |
| Radiator Type | PTR |
| Additional Info | Mounting Points - 12 5/8" Centers |
