Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Tractor | 1020, 1030, 1120, 1130, 1530, 1630, 2040, 2240, 820, 830, 920, 930 | AT20849 |
| John Deere | Wheel Loader | 300 Utility, 301 Utility | AT20849 |
Product Specifications
| Core Height | 17 3/16" |
|---|---|
| Core Width | 13 1/4" |
| Overall Height | 25" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 14 3/8" |
| Outlet Hose Size | 2" |
| Inlet Hose Size | 1 1/2" |
| Filler Neck Height | 1" |
| Fins Per Inch | 8 |
| Number Of Rows | 4 |
| Interchange Numbers | AP Air |
