Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Hyster | FORKLIFT | H30H, H40H, H50H, H60H | 196492, 196495 |
Product Specifications
| Core Height | 17 1/2" |
|---|---|
| Core Width | 17 3/4" |
| Overall Height | 21 1/2" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 18 1/2" - 21 3/4" Including Brackets |
| Outlet Hose Size | 1 1/2" |
| Inlet Hose Size | 1 1/2" |
| Filler Neck Height | 1 3/8" |
| Fins Per Inch | 7 FLAT FIN |
| Number Of Rows | 5 |
| Oil Cooler | 14" Centers, 3/8" NPT Fittings |
| Radiator Type | Copper/Brass Construction |
