Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Case/IH | Tractor | D45, DX45, FARMALL 40, FARMALL 45, FARMALL 50, FARMALL 50B | 87305449 |
| Ford/New Holland | Tractor | 3040 Boomer, 3045 Boomer, 3050 Boomer, 8N Boomer, T2310, T2320, T2330, TC45A, TC45DA | 87305449 |
Product Specifications
| Core Height | 16 3/4" |
|---|---|
| Core Width | 17 3/4" |
| Core Thickness | 2 1/4" |
| Overall Height | 20 1/2" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 19" |
| Outlet Hose Size | 1 5/8" |
| Inlet Hose Size | 1 5/8" |
| Filler Neck Height | 1 1/16" |
| Fins Per Inch | 10 Serpentine |
| Number Of Rows | 3 |
| Radiator Type | Plastic Tank/Aluminum Construction |
| Interchange Numbers | AP Air |
