Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Ford/New Holland | Tractor | 4500, 5100, 5200, 545D Utility, 5600, 6600, 6600C, 6600O, Workmaster 55 | 83984124, D8NN8005SB |
| Ford/New Holland | Wheel Loader | 345C, 445C, 535, 545 | 83984124, D8NN8005SB |
Product Specifications
| Core Height | 17 3/4" |
|---|---|
| Core Width | 18" |
| Core Thickness | 2" |
| Overall Height | 23 5/8" |
| Overall Width | 18 15/16" |
| Outlet Hose Size | 1 3/4" |
| Inlet Hose Size | 1 1/2" |
| Filler Neck Height | 3/4" |
| Number Of Rows | 3 |
| Oil Cooler | 7/8" - 14 Male Flare Fittings |
