Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Ford/New Holland | Backhoe | 555A, 555B, 655A | E0NN8005FA15L |
Product Specifications
| Core Height | 17 13/16" |
|---|---|
| Core Width | 17 3/8" |
| Core Thickness | 2 11/16" |
| Overall Height | 24 1/8" |
| Overall Width | 19" |
| Outlet Hose Size | 1 3/4" |
| Inlet Hose Size | 1 1/2" |
| Filler Neck Height | 5" |
| Fins Per Inch | 8 |
| Number Of Rows | 4 |
| Oil Cooler | Yes |
