Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Ford/New Holland | Tractor | 8530, 8630, TW10, TW15, TW20, TW5 | 82847503, E3NN8005AD15M, E3NN8005BD15M, EONN8005AA |
Product Specifications
| Core Height | 25" |
|---|---|
| Core Width | 22" |
| Overall Height | 31" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 24 9/16" |
| Outlet Hose Size | 2" |
| Inlet Hose Size | 1 3/4" |
| Filler Neck Height | 5" |
| Fins Per Inch | 9 |
| Number Of Rows | 4 |
| Oil Cooler | On Engine Side |
| Radiator Type | High Efficency Tube and Flat Fin |
| Additional Info | Has 22mm Heater Connection on Top Tank |
