Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Excavator | 316E L, 318E L | 391-1487 |
Product Specifications
| Core Height | 37 5/8" |
|---|---|
| Core Width | 14 5/8" |
| Overall Height | 43 1/8" (45 1/4" w/ Mounting) |
| Overall Width | 15 3/8" |
| Overall Thickness | 3 3/8" |
| Outlet Hose Size | 2" |
| Inlet Hose Size | 2" |
| Fins Per Inch | 13 |
| Number Of Rows | 3 |
| Radiator Type | All Aluminum |
