Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Case IH | Tractor | DX48, DX55, Farmall 55, Farmall 60 | SBA310101130 |
| Ford/New Holland | Tractor | TC48DA, TC55DA | SBA310101130 |
Product Specifications
| Core Height | 16 3/4" |
|---|---|
| Core Width | 17 5/8" |
| Overall Height | 20 5/8" (21 1/2" With Mounting Pins) |
| Overall Width | 18 1/2" |
| Outlet Hose Size | 1 3/8" |
| Inlet Hose Size | 1 3/8" |
| Filler Neck Height | 5/8" |
| Fins Per Inch | 13 Square Wave |
| Number Of Rows | 2 |
| Radiator Type | PTR |
