Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Case/IH | Tractor | FARMALL 55A | 84293170 |
| Ford/New Holland | Tractor | Workmaster 55 | 84293170 |
Product Specifications
| Core Height | 17 1/4" |
|---|---|
| Core Width | 17 1/4" |
| Core Thickness | 3 1/8" |
| Overall Height | 23 5/8" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 19 5/8" |
| Outlet Hose Size | 1 1/2" |
| Inlet Hose Size | 1 3/4" |
| Filler Neck Height | 1 5/8" ID x 3/4" Deep |
| Fins Per Inch | 10 Square Wave |
| Number Of Rows | 5 |
| Oil Cooler | No |
| Interchange Numbers | AP Air |
