Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Case/IH | Tractor | 1070, 1090, 1170, 1175, 1270, 1370, 970 | A62852, A64484, A66330 |
Product Specifications
| Core Height | 23 3/4" |
|---|---|
| Core Width | 22 1/4" |
| Overall Height | 30 3/4" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 23 5/8" |
| Outlet Hose Size | 2 5/8" |
| Inlet Hose Size | 2 1/2" |
| Filler Neck Height | 2" (1 5/8 I.D. x 3/4 Deep) |
| Fins Per Inch | 8 |
| Number Of Rows | 4 |
