Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Bobcat | Skidsteer | 853, 853C, 853H, 853HC | 6579535 |
Product Specifications
| Core Height | 26 1/2" |
|---|---|
| Core Width | 15 1/2" |
| Overall Height | 31 1/2" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 16 7/8" |
| Outlet Hose Size | 1 1/4" |
| Inlet Hose Size | 1 1/4" |
| Filler Neck Height | 3/4" - Located on Back of Top Tank |
| Fins Per Inch | 11 |
| Number Of Rows | 4 |
| Interchange Numbers | AP Air |
