Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Tractor | 4040, 4040 Euro, 4040S, 4230, 4430, 4630 | AR61885 |
Product Specifications
| Core Height | 18 1/2" |
|---|---|
| Core Width | 19 3/4" |
| Core Thickness | 2 1/2" |
| Overall Height | 23 1/4" |
| Overall Width | 20 1/4" |
| Fitting Inlet | #8 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male O-Ring |
| Number Of Rows | 3 |
| Switch Port | N/A |
| Oil Cooler | Yes |
