Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Backhoe | 300D, 310D, 315D, 410D, 510D, 710D | SE501463, TY6765 |
| John Deere | Combine | 9400, 9500, 9500SH, 9600, CTS, CTS Euro | 447100-2179, 447100-2181, RE46657, SE501463, TY6765 |
| John Deere | Sprayer | 6100 | 447100-2179, 447100-2181, RE46657, SE501463, TY6765 |
| John Deere | Tractor | 8570, 8770, 8870, 8970 | 447100-2179, 447100-2181, RE46657, SE501463, TY6765 |
Product Specifications
| Compressor Type | 10PA17C |
|---|---|
| Head Type | N/A |
| Oil Type | ND8 Pag Oil |
| Clutch Diameter | 5.748", 146mm |
| Voltage | 12 |
| Grooves | 1 |
| Belt Width | 1/2" |
| Oil Quantity | 230cc, 7.77oz. |
| Gauge Line | 36 mm, 1.41" |
