Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| John Deere | Hay Baler | 440E, 447, 448, 449, 450M, 457, 458, 458S, 459, 459SS, 460M, 460R, 467, 468, 468S, 469, 469SS, 547, 550M, 557, 558, 559, 559SS, 560M, 560R, 561M, 567, 568, 569, 569SS |
Product Specifications
| Brand | Weasler |
|---|---|
| Compressed Overall Length | 40.98 Inches |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1-3/16 Inch / 30.22mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 4-3/16 Inch / 106.50mm |
| CV Category | Cat 4 |
| Driveshaft Application | John Deere Baler |
| North American PTO Series | 35 |
| PTO Product Category | Driveshaft |
| PTO Product Sub Category | CV Half Shaft |
| PTO Tubing Shape | Splined Shaft |
| Splined Shafting Size | 1-5/16 20 Spline |
| Driveshaft Implement End | 1-3/8" 6 Spline Friction Clutch |
| Clutch Torque Rating | 10,000 in/lbs |
