Find Your Parts
Search
Product Specifications
| Adaptor Type | Elbow, 45 Degree |
|---|---|
| Male | 7/8 Inch-14 |
| Thread Classification | Male JIC to Male ORB |
| Brand | AgSmart |
| Fitting Shape | 45 Elbow |
| Thread Type 1 | Male JIC |
| Thread Size 1 | 3/4 - 16 |
| Thread Type 2 | Male ORB |
| Thread Size 2 | 7/8 - 14 |
| Nut Hex | 7/8" |
| Operating Pressure | 6000 |
| Flats | 7/8" |
| Tube O.D. | 1/2" |
| Interchange Numbers | 478-FS6802810, 6802810, 854FSO-08X10, 854FSO08X10 |
