Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Crawler | 850B | AT77894, AT81298, SE501461, TY6744 |
| John Deere | Excavator | 595, 595D, 690ELC, 790, 790D, 792, 793D, 892DLC | AT77894, AT81298, SE501461, TY6744 |
| John Deere | Motor Grader | 670B, 672B, 770B, 770BH, 772B, 772BH | AT77894, AT81298, SE501461, TY6744 |
| John Deere | Wheel Loader | 644ER Wheel, 644EZ Wheel, 844 Wheel | AT77894, AT81298, SE501461, TY6744 |
Product Specifications
| Compressor Type | 6E171 |
|---|---|
| Oil Type | Pag 46 |
| Clutch Diameter | 5.76" |
| Voltage | 24 |
| Grooves | 1 |
| Belt Width | .50, 1/2" |
| Oil Quantity | 8 oz. |
| Gauge Line | 47.5mm, 1.86" |
