Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Hesston/Fiat | Tractor | 1180DT, 140-90DT, 1580, 160-90, 1690 | |
| Jcb | Forklift | RTFL, RTFL 926, RTFL 930, RTFL 940 | 30/926979 |
| Volvo | Wheel Loader | L70C Wheel |
Product Specifications
| Diameter | 3" |
|---|---|
| Overall Height | 8 1/4" |
| Fitting Inlet | #6 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Female O-Ring |
| Male Switch Port | 2, 7/16" Flare |
| Female Switch Port | Yes |
| Moisture Indicator | Yes |
| Relief Valve | HPRV |
| Sight Glass | N/A |
| Mounting Bracket | N/A |
