Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Excavator | 311B, 312B, 312BL, 315-A, 315-A L, 315B, 315B L, 320, 320BL, 322, 322B, 322BL, 325, 325BL, 325L, 325LN, 330-A, 330-A L, 330B L, 330L, 330LN, 350, 375 | 5I-3556 |
Product Specifications
| Core Length | 8" |
|---|---|
| Core Height | 7 1/8" |
| Core Width | 1" |
| Overall Length | 10 7/8" |
| Overall Height | 10 3/4" |
| Overall Width | 1 3/8" |
| Fitting Inlet | 5/8" |
| Fitting Outlet | 5/8" |
