Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| John Deere | Combine | 1032, 1042, 1052, 1055, 1065, 1068H, 1072, 1075, 1075H, 1075HY/4, 1085, 1085H, 1085HY/4, 1133, 1144, 1155, 1157, 1158, 1166, 1166HY/4, 1169, 1169HY/4, 1174, 1174H, 1177, 1177H, 1188, 1188H, 2254, 4425, 4435, 484, 6620, 6622, 7720, 7722, 8820 | AR58482, AR85245, AR88076, AZ37729, RE52265 |
| John Deere | Cotton Picker | 7440, 7445, 7450, 7455, 9910, 9920, 9930, 9935, 9940, 9950, 9960, 9965, 9970, 9976 | AR85245, AR88076, RE52265 |
| John Deere | Forage Harvester | 5720, 5730, 5820, 5830 | AR85245, AR88076, RE52265 |
| John Deere | Sprayer | 6000, 6100, 6500, 6600, 6700 | AR85245, AR88076, RE52265 |
| John Deere | Swather | 2320, 2420, 3430, 3830 | AR85245, AR88076, RE52265 |
| John Deere | Tractor | 4030, 4040, 4040 Euro, 4050, 4055, 4230, 4240, 4240 Euro, 4240S, 4250, 4255, 4350, 4430, 4440, 4440 Euro, 4450, 4455, 4555, 4560, 4630, 4640, 4650, 4755, 4760, 4840, 4850, 4955, 4960, 8430 4WD, 8440, 8450, 8630, 8640, 8650, 8850 | AR85245, AR88076, RE52265 |
| Willmar | SPRAYER | 8100, 8200, 8400, 8500 | AG331433, WR51415 |
Product Specifications
| Valve Type | Bulb Type |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Length | 29" |
| Core Height | 5" |
| Core Width | 3 1/8" |
| Overall Length | 33 1/4" |
| Overall Height | 5" |
| Overall Width | 12 1/2" |
| Fitting Inlet | #8 Female O-Ring |
| Fitting Outlet | #10 Female O-Ring |
