Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Log Loader | 335D, 437D, 437E | RE292236, RE327083 |
| John Deere | Motor Grader | 670D, 670G, 670GP, 672D, 672G, 672GP, 770D, 770G, 770GP, 772D, 772G, 772GP, 870D, 870G, 870GP, 872D, 872G, 872GP | RE187311, RE286345, RE292236, RE327083 |
| John Deere | Sprayer | 4700, 4710, 4720, 4730, 4830, 4920, 4930, 4940 | RE187311, RE286345 |
| John Deere | Tractor | 2204, 2204M, 7185J, 7195J, 7205J, 7210J, 7225J, 7630, 7715, 7720, 7730, 7815, 7820, 7830, 7920, 7930, 8110, 8110T, 8120, 8120T, 8130, 8130T, 8210, 8210T, 8220, 8220T, 8230, 8230T, 8310, 8310T, 8320, 8320T, 8330, 8330T, 8410, 8410T, 8420, 8420T, 8430, 8430 MFWD, 8430T, 8520, 8520T, 8530, 8530T, 9100, 9120, 9200, 9220, 9230, 9300, 9300T, 9320, 9320T, 9330, 9400, 9400T, 9420, 9420T, 9430, 9430T, 9520, 9520T, 9530, 9530T, 9620, 9620T, 9630, 9630T | RE187311, RE286345, RE292236, RE327083 |
| John Deere | Wheel Loader | 444K Wheel, 544K Wheel, 624K Wheel, 644K Wheel, 724K Wheel, 744K Wheel, 824K Wheel, 844K Wheel | RE187311, RE286345, RE292236, RE327083 |
Product Specifications
| Valve Type | Block - Flange Mount |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Length | 13 1/2" |
| Core Height | 10" |
| Core Width | 3 3/4" |
| Overall Length | 18" |
| Overall Height | 10" |
| Overall Width | 4 3/8" |
| Fitting Inlet | #8, 1/2" O-Ring |
| Fitting Outlet | #10, 5/8" O-Ring |
