Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| John Deere | SKIDDER | 540G III | AT186732 |
| John Deere | Skidder | 360D, 360DC, 360DG, 460D, 460DC, 460DG, 560D, 640G-III, 648G-III, 748G-III | AT186732 |
Product Specifications
| Valve Type | Block |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Length | 11 1/2" |
| Core Height | 7" |
| Core Width | 3 15/32" |
| Overall Length | 14 1/4" |
| Overall Height | 8 11/16" |
| Overall Width | 4" |
| Fitting Inlet | #8 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #10 Male O-Ring |
