Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Tool Carrier | IT18, IT18B, IT28, IT28B | 8V-3004 |
| Caterpillar | Wheel Loader | 916, 926E, 936, 936E, 936F, IT18, IT18B, IT28, IT28B | 8V-3004 |
Product Specifications
| Valve Type | Block Valve |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Height | 7" |
| Core Width | 20" |
| Core Thickness | 3 1/2" |
| Overall Height | 9 3/4" |
| Overall Width | 23" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #8 Male Insert O-Ring |
