Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Backhoe | 414E, 416E, 416F, 420E, 420F, 422E, 428E, 428F, 430E, 430F, 432E, 432F, 434E, 434F, 442E, 444E, 444F, 450E, 450F | 210-8401 |
Product Specifications
| Valve Type | Bulb Type |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Length | 16 1/4" |
| Core Height | 9 1/8" |
| Core Width | 3 3/4" |
| Overall Length | 18 3/4" |
| Overall Height | 14 1/2" |
| Overall Width | 4 1/2" |
| Fitting Inlet | #8 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #10 Male O-Ring |
| Interchange Numbers | AP Air |
