Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Motor Scraper | 621G, 623G, 627G, 631G, 637G | 157-2523 |
| Caterpillar | Truck | 725 Articulated, 730 Articulated, 735 Articulated, 740 Articulated | 157-2523 |
| Caterpillar | Wheel Loader | 980G II | 157-2523 |
Product Specifications
| Fitting Type | O-Ring |
|---|---|
| Core Length | 13 1/4" |
| Core Height | 8" |
| Core Thickness | 3 15/32" |
| Overall Length | 18 1/8" |
| Overall Height | 8" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #10 Male Insert O-Ring |
