Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Wheel Loader | 953C Track, 963 Track, 963C Track, 973C Track | 155-2005 |
Product Specifications
| Valve Type | Bulb Type |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Length | 17" |
| Core Height | 6" |
| Core Width | 2" |
| Overall Length | 21 3/4" |
| Overall Height | 6 1/4" |
| Overall Width | 3 1/2" |
| Fitting Inlet | #8 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #10 Male O-Ring |
| Interchange Numbers | AP Air |
