Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Tool Carrier | IT18F, IT24F, IT28B, IT38F | 106-7294 |
| Caterpillar | Wheel Dozer | 814F II, 815F, 815F II, 816F II | 106-7294 |
| Caterpillar | Wheel Loader | 918F, 924F, 938F, 950F, 960F, 970F, IT18F, IT24F, IT28B, IT38F | 106-7294 |
Product Specifications
| Valve Type | Bulb |
|---|---|
| Fitting Type | O-Ring |
| Core Length | 19" |
| Core Height | 6" |
| Core Width | 3 1/8" |
| Overall Length | 24 1/4" |
| Overall Height | 6" |
| Overall Width | 7" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #10 Male Insert O-Ring |
