Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Komatsu | Excavator | PC100-6, PC100L-6, PC120, PC120-6, PC120-6H, PC120-6J, PC120-6S, PC120-6Z, PC120LC-6E0, PC130-6, PC130-6G, PC200LC-6Z, PC210-6D, PC220-6Z, PC220LC-6Z, PC300-6, PC300LC-6, PC300LC-6LE, PC300LC-6Z, PC300SC-6, PC350-6, PC350-6Z, PC350LC-6, PC350LC-6Z, PC400-6, PC400-6Z, PC400LC-6LK, PC400LC-6Z, PC400LC-7, PC400ST-6, PC450-6, PC450-6Z, PC450LC-6Z | 203-979-6831, ND506011 |
Product Specifications
| Compressor Type | DKS15CH |
|---|---|
| Head Type | H-Pad |
| Oil Type | R134 Pag 100 |
| Clutch Diameter | 144mm, 5.67" |
| Voltage | 24 |
| Grooves | 1 |
| Belt Width | 5/8" |
| Coil Position | N/A |
| Oil Quantity | 5.0 oz |
| Gauge Line | 56mm, 2.2" |
| Suction Port | 0.590 |
| Discharge Port | 0.450 |
| Manifold | Single Bolt on Manifold at 2 O'Clock when Viewing from Rear of Compressor |
