Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Bobcat | Skidsteer | 463, 553, 553AF, 553F, S70 | 6672455 |
Product Specifications
| Core Height | 23" |
|---|---|
| Core Width | 9 1/4" |
| Core Thickness | 2 1/2" |
| Overall Height | 27 3/4" - Does Not Include Filler Neck |
| Overall Width | 10 1/4" |
| Outlet Hose Size | 1" |
| Inlet Hose Size | 1" |
| Filler Neck Height | 3/4" - Located on Back of Top Tank |
| Fins Per Inch | 9 |
| Number Of Rows | 4 |
| Radiator Type | Copper/Brass Construction |
| Interchange Numbers | AP Air |
