Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| JLG | Material Handler | G10-55A, G12-55A | 1001116780, 21563039S, 2990552 |
Product Specifications
| Core Height | 25 1/2" |
|---|---|
| Core Width | 27 1/2" |
| Core Thickness | 4" |
| Overall Height | 32 1/8" - Does Not INclude Filler Neck |
| Overall Width | 28 5/8" |
| Outlet Hose Size | 2" |
| Inlet Hose Size | 1 3/4" |
| Filler Neck Height | 1 5/8" ID x 3/4" Deep |
| Fins Per Inch | 8 Flat Fin |
| Number Of Rows | 7 |
| Oil Cooler | #10 SAE Straight - 18" Centers |
| Radiator Type | Copper/Brass Construction |
