Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Case/IH | Tractor | STEIGER 535, STX480, STX530 | 87434395 |
| Ford/New Holland | Tractor | T9060, TJ480, TJ530 | 87434395 |
Product Specifications
| Type | Tube and Fin |
|---|---|
| Core Length | 40 5/8" |
| Core Height | 10 1/4" |
| Core Thickness | 3 1/2" |
| Overall Length | 44 3/4" |
| Overall Height | 10 5/8" |
| Overall Thickness | 5" |
| Fitting Inlet | #8 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male O-Ring |
| Number Of Rows | 4 |
| Switch Port | N/A |
| Oil Cooler Fittings | 2 - #10 Male Flat Face O-Ring |
| Interchange Numbers | AP Air |
