Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Tractor | 5076E, 5082E, 5083E, 5083EN, 5090E, 5090EH, 5093E, 5093EN, 5101E, 5101EN, 5225, 5325, 5325N, 5425, 5425N, 5525, 5525N, 5603, 5625, 5725 | RE229585 |
Product Specifications
| Core Height | 18" |
|---|---|
| Core Width | 17 1/2" |
| Core Thickness | 2 1/4" |
| Overall Height | 21 1/4" |
| Overall Width | 20" |
| Overall Thickness | 2 1/4" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male Insert O-Ring |
| Number Of Rows | 2 |
| Switch Port | N/A |
| Interchange Numbers | AP Air |
