Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| John Deere | Tractor | 8R 230, 8R 250, 8R 280, 8R 310, 8R 340, 8R 370, 8R 410, 8RT 310, 8RT 340, 8RT 370, 8RT 410, 8RX 310, 8RX 340, 8RX 370, 8RX 410 | RE597617 |
Product Specifications
| Type | Parallel Flow |
|---|---|
| Core Length | 24" |
| Core Height | 13 3/4" |
| Core Width | 1 1/4" |
| Overall Length | 30" |
| Overall Height | 14 1/2" |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Fitting Inlet | .340 Pilot I.D. Pad |
| Fitting Outlet | .340 Pilot I.D. Pad |
