Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Backhoe | 416C, 416D, 420D, 424D, 428C, 428D, 430D, 432D, 436C, 438C, 438D, 442D | 166-2861 |
Product Specifications
| Core Height | 20" |
|---|---|
| Core Width | 19 3/8" |
| Core Thickness | 2" |
| Overall Height | 22 1/2" |
| Overall Width | 24 1/4" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male Insert O-Ring |
| Switch Port | N/A |
| Interchange Numbers | AP Air |
