Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Excavator | 323F, 324E, 324E L, 324E LN, 326F, 326F L, 326F LN, 329E, 329E L, 329E LN, 329F L, 330F, 330F L, 330F LN, 336E, 336E H, 336E L, 336E LH, 336E LN, 336E LNH, 349E, 349E L, 349F, 349F L | 363-9500 |
| Caterpillar | Forestry Swing Machine | 568 | 363-9500 |
Product Specifications
| Type | Parallel/Multi Flow |
|---|---|
| Core Height | 16 7/16" |
| Core Width | 15" |
| Core Thickness | 1 1/8" |
| Overall Height | 17 7/8" |
| Overall Width | 17 11/16" |
| Overall Thickness | 1 1/8" |
| Fitting Inlet | .611" ID Pad |
| Fitting Outlet | .400" ID Pad |
| Switch Port | N/A |
| Interchange Numbers | AP Air |
