Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Kubota | Excavator | KX161-3 | T2055-72220 |
| Kubota | Tractor | B3000, B3030, L3430, L4330, L4630, L5030 | T2055-72220 |
Product Specifications
| Type | Parallel Flow |
|---|---|
| Core Height | 11" |
| Core Width | 13 5/8" |
| Core Thickness | 5/8" |
| Overall Length | 14 1/8" |
| Overall Height | 14 1/2" |
| Overall Thickness | 1 1/2" |
| Fitting Inlet | 5/8" |
| Fitting Outlet | 1/2" |
| Fins Per Inch | 13 |
| Interchange Numbers | AP Air |
