Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| John Deere | Tractor | 9370R, 9420R, 9470R, 9470RT, 9520R, 9520RT, 9520RX, 9570R, 9570RT, 9570RX, 9R 390, 9R 440, 9R 490, 9R 540, 9R 590, 9RT 470, 9RT 490, 9RT 520, 9RT 540, 9RT 570, 9RT 590, 9RX 490, 9RX 540, 9RX 590, 9RX 640 | RE588128 |
Product Specifications
| Type | Parallel Flow |
|---|---|
| Core Length | 39 1/8" |
| Core Height | 14 1/4" |
| Core Width | 1" |
| Overall Length | 43 7/8" |
| Overall Height | 16" |
| Overall Width | 1" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male Insert O-Ring |
