Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Backhoe | 415F2, 416F, 416F2, 420F, 420F2, 422F, 422F2, 427F2, 428F, 428F2, 430F, 430F2, 432F, 434F, 434F2, 444F, 444F2 | 359-9885 |
Product Specifications
| Type | Parallel Flow |
|---|---|
| Core Height | 23 1/8" |
| Core Width | 20 1/2" |
| Core Thickness | 1 1/8" |
| Overall Height | 23 1/2" |
| Overall Width | 25 1/2" |
| Overall Thickness | 2" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male Insert O-Ring |
| Interchange Numbers | AP Air |
