Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Pipelayer | PL61 | 330-0003 |
| Caterpillar | Track Dozer | D3K2 LGP, D3K2 XL, D4, D4K2 LGP, D4K2 XL, D5K2 LGP, D5K2 XL, D6K, D6K XL, D6K2 | 330-0003 |
Product Specifications
| Type | Tube & Fin |
|---|---|
| Core Length | 27 1/2" |
| Core Height | 12" |
| Core Thickness | 2" |
| Overall Length | 35 11/16" |
| Overall Height | 12 3/8" |
| Overall Thickness | 3 1/4" |
| Fitting Inlet | #8 Male Insert O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male Insert O-Ring |
| Fins Per Inch | 13 |
