Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Tool Carrier | IT14G, IT14G2, IT28G | 199-7043 |
| Caterpillar | Wheel Loader | 914G Wheel, 914G2 Wheel, 924G Wheel, 924GZ Wheel, 924H Wheel, 924HZ Wheel, 928G Wheel, 928H Wheel, 928HZ Wheel, 930G Wheel, 930H Wheel, IT14G Wheel, IT14G2 Wheel, IT28G Wheel | 199-7043 |
Product Specifications
| Core Height | 13" |
|---|---|
| Core Width | 21 5/8" |
| Core Thickness | 2 19/32" |
| Overall Height | 14" |
| Fitting Inlet | #8 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male O-Ring |
| Number Of Rows | 3 |
| Interchange Numbers | AP Air |
