Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Excavator | 311B, 312B, 312BL, 315B, 315B L, 318B, 320B, 322B, 322BL, 325B, 325BL, 330B L, 345B, 345BL | 130-0253 |
Product Specifications
| Core Height | 13" |
|---|---|
| Core Width | 18" |
| Core Thickness | 3/4" |
| Overall Height | 14" |
| Overall Width | 23" |
| Overall Thickness | 1" |
| Fitting Inlet | #8 MIO |
| Fitting Outlet | #6 MIO |
| Interchange Numbers | AP Air |
